Tutorial World
Name:_________________________ Date:_______________


Multiplication and Division (8.1)

A. Find the value of each of the following.

1. 3 x 4 =

2. 5 x 8 =

3. 30 ÷ 3 =

4. 36 ÷ 6 =

5. 6 x 10 =

6. 25 ÷ 5 =

7. 5 x 3 =

8. 32 ÷ 4 =

B. Fill in the blanks with the correct answer.

1. 4 x ________ = 24

2. 36 ÷ ________ = 9

3. ________ x 5 = 20

4. 10 x 2 = ________

5. 100 ÷ ________ = 10

6. 16 ÷ 4 = ________

7. ________ x 10 = 80

8. 55 ÷ ________ = 5

C. Solve the problems below.
1. Mrs De Souza bought 4 kg of crabs. 1 kg of crab costs $11. How much did she pay for the crabs?

2. 28 scouts went camping. 4 scouts slept in 1 tent. How many tents were there?

3. There were 35 students in a class. The teacher divided them into 5 teams. How many students were there in each team?

4. A teacher had 50 pencils. He kept 14 pencils for himself and divided the rest equally among his students. Each student got 3 pencils. Find the number of students.

5. There were 4 fishballs in 1 stick. Each fish ball costed 10 cents. Fatimah paid $2.40 for the fishball. How many sticks did she buy?

©COPYRIGHT 1999 Strategic Thinking Business P/L Singapore ALL RIGHTS RESERVED