Tutorial World
Name:_________________________ Date:_______________


Money (9.1)

A. Write in cents.

1. $0.25 = ____________ cents

2. $1.05 = ____________ cents

3. $2.60 = ____________ cents


B. Write in dollars and cents.

1. 48 cents = __________ dollar __________ cents

2. 185 cents = __________ dollar __________ cents

3. 830 cents = __________ dollars __________ cents

C. Fill in the missing value.

1. $0.75 + ____________ = $1

2. ____________ + $0.30 = $1

3. ____________ + $3.30 = $5

4. $8.40 + ____________ = $10

D. Find the following values.

1. $1.20 + $0.80

2. $3.50 - $2.00

3. $5.30 + $2.90

4. $80 ÷ 4

5. $4.20 x 5

6. $28.45 - $15.05

7. $25 x 6

8. $12.30 ÷ 3

E. Solve the problems below.
1. Johhny wants to buy a tennis racket which costs $65.30. He has only $56.50. How much more money does he need?

2. Meelin's mother asked her to buy 3 packets of milk. Each packet of milk costs $1.55. If her mother gave her $5, how much change would she receive?

3. Shufen had $24.35. She bought a doll for $12.95 and a bookmark for $0.80. How much money had she left?

4. Ali paid $3.50 for 10 sticks of beef satay. How much was 1 stick of satay? How much would 15 sticks of satay cost?

5. 6 boys bought a present for their teacher on Teacher's Day. If each boy paid $6.40, how much was the present?

6. A t-shirt costed $3.95. A pair of socks was half the price of the t-shirt. Minghua bought 2 t-shirts and a pair of socks. How much money did he pay altogether?


©COPYRIGHT 1998 Strategic Thinking Business P/L Singapore ALL RIGHTS RESERVED